Penzijní připojištění

Penzijní připojištění

Penzijní připojištění patří k výhodnějším formám spoření, které je podporované státem. Toto penzijní připojištění umožňuje získat větší finanční obnos, který je určen k vašemu finančnímu zabezpečení ve stáří. Toto připojištění vzniká podepsáním smlouvy mezi penzijním fondem a fyzickou osobou.

Proč si pořídit penzijní připojištění? Hlavním důvodem jeho pořízení je dostatek finančních prostředků v důchodu. Jelikož výše důchodu, poskytovaná státem, je poměrně nízká a je určena pouze k zajištění nejzákladnějších životních potřeb, jako je bydlení, potraviny a léky. Chcete-li v důchodu žít lépe a na vyšší úrovni, nebo máte v úmyslu třeba cestovat, je vhodné si co nejdříve zařídit penzijní připojištění.

Jedná se o dlouhodobé spoření. Hlavní princip spočívá v pravidelných splátkách, může se také jednat o menší obnosy. Výše uspořené částky záleží pouze na vás, neboť právě vy si volíte výši měsíčního příspěvku. Výše tohoto příspěvku by měla být dostatečně vysoká, aby v budoucnu zajistila dostatečně vysoký příspěvek do rozpočtu důchodce. Samozřejmě nesmí být příliš vysoký, aby nezatěžoval běžný rozpočet osoby.

Pojištění je vhodné si pořídit co nejdříve. Protože čím vyšší je uspořená částka, tím budou úroky vyšší. Doporučuje se začít spořit před třicátým rokem života. Ze začátku bývají příspěvky nižší, postupem času se pomalu zvyšují. Uvažujete-li o tomto pojištění, musíte brát v úvahu také následující kritéria:

  • současný příjem – výše současného příjmu je důležitá pro stanovení výše pravidelných příspěvků
  • očekávaný budoucí příjem – podle něj se stanoví, zda budou budoucí příspěvky vyšší či nižší
  • věk účastníka
  • předpokládaný odchod do starobního důchodu
  • příspěvek třetích osob – například příspěvek zaměstnavatele

Penzijní připojištění se státním příspěvkem je velice výhodné. Stát vám přispívá určitou částkou a to následujícím způsobem:

Příspěvek účastníka Státní příspěvek
100-199 50 Kč + 40 % z částky nad 100 Kč
200-299 90 Kč + 30 % z částky nad 200 Kč
300-399 120 Kč + 20 % z částky nad 300 Kč
400-499 140 Kč + 10 % z částky nad 400 Kč
500 a více 150 Kč

O webu

Uvažujete-li o pojištění sebe či svého majetku a nevíte si rady, které pojištění je nejvhodnější a které vlastně využít, naše internetové stránky, zabývající se pojištěním, vám poskytnou potřebné informace. Získáte přehled o tom, které pojištění je určené pro pojištění osob. Jedná se o životní pojištění, úrazové a cestovní. Pojištění, které je určeno pro váš majetek zahrnuje například havarijní pojištění, které je určeno pro vaše vozidlo, či pojištění nemovitostí.